Niedziela Palmowa
wtorek, 12 kwietnia 2011 11:09

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia i upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu, na początku każdej Mszy św., tradycyjne odbyło się święcenie palm. Przed Mszą św. o godz. 11.00 z udziałem dzieci zgromadziliśmy się przed kościołem na zewnątrz. Po uroczystym poświęceniu palm w procesji weszliśmy do naszej świątyni, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii.

Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć w Galerii zdjęć.

 
TRIDUUM PASCHALNE
poniedziałek, 04 kwietnia 2011 14:49

Tajemnica Męki i Zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum Dobrej Nowiny, którą Kościół, powinien głosić światu (por. KKK 571). W sposób szczególny wyraża się to w liturgii, podczas obchodów tzw. Triduum Paschalnego. Rozpoczyna się ono Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy drugimi nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Trzy dni Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego stanowią trzy nierozłączne etapy jednego wydarzenia zbawczego - Paschy Chrystusa. Nie można bowiem oddzielić od siebie Chrystusowego Krzyża i Zmartwychwstania. Niezwykle bogata jest symbolika Triduum Paschalnego.

WIELKI CZWARTEK - godz. 18.oo
Msza Wieczerzy Pańskiej, przypominająca Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się wokół Chrystusa Pana jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Jezus zaprasza nas do wspólnego stołu. Weźmie chleb i wino i przemieni je w swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. Liturgia tego wieczoru obejmuje również wzruszający obrzęd umycia nóg dwunastu wybranym osobom oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Dziękując za dar Eucharystii trwamy na adoracji aż do liturgii Wielkiego Piątku.

WIELKI PIĄTEK - godz. 17.oo
Pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy świętej - obowiązuje post ścisły. Liturgia popołudniowa zaprasza na rozważanie biblijnego opisu Męki Pańskiej, uczczenie Krzyża Świętego oraz adorację Pana Jezusa w Grobie Pańskim. Adoracja indywidualna będzie trwać aż do północy. Wielki Piątek jest dniem miłosierdzia, przebaczenia i szczerej odnowy życia chrześcijańskiego.

WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA -  godz. 19.oo
Ciało Jezusa spoczywa w Grobie - nawiedzamy Grób Pański, trwamy na modlitwie i w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie. W godzinach przedpołudniowych odbywa się tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na Stół Wielkanocny: od godz. 9.00 do 13.00 (co 20 minut).
Wieczorem po zachodzie słońca rozpoczyna się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej. Jest to najważniejsza liturgia całego roku kościelnego - wtedy rozbrzmiewa po raz pierwszy radosne Alleluja, biją dzwony, a Kościół przeżywa radość Zmartwychwstania i głosi chwałę Chrystusa. Liturgia Wigilii Paschalnej obejmuje obrzęd błogosławieństwa światła, orędzie paschalne, rozbudowaną Liturgię Słowa, Liturgię chrzcielną z odnowieniem przyrzeczeń i wreszcie Liturgię Eucharystyczną.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Największe Święto uczniów Jezusa. Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał. Wyruszamy o świcie na uroczystą procesję za Chrystusem Zmartwychwstałym, aby wyznać naszą wiarę w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. Msze św. w tym dniu:  6.00 (Rezurekcja), 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 następna > ostatnia >>

Strona 103 z 104